. مبارزه و پیش‌گیری ویروس کرونا

فاصله گیری اجتماعی

5 اصل طلایی مبارزه با ویروس کرونا

۵ اصل طلایی (DO THE FIVE) مبارزه با ویروس کرونا: 1. دست‌ها: مرتبا دست ها را بشویید، ۲. آرنج: سرفه کردن را با آرنج خود بپوشانید، ۳. صورت: به صورت دست نزنید، ۴. پاها: حداقل ۱ متر از دیگران فاصله بگیرید، ۵. احساس مریضی: در خانه بمانید.

شما هم این ۵ اصل طلایی ساده را انجام دهید تا بتوانیم ویروس کرونا را شکست دهیم.

آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود؟

هنگام شیوع یک ویروس جانوری جدید و انتقال آن به جوامع انسانی مثل ویروس  کرونا، متخصصان معمولا خدا را شکر می­‌کنند که این ویروس، سرخک نیست. بر  اساس دانسته­‌های ما، ویروس سرخک بیش از هر ویروس دیگری واگیردار است. هر  کیس مبتلا به سرخک می‌­تواند 12 تا 18 فرد جدید را آلوده کند که این تعداد  ابتلا، در مقایسه با 6 عدد ابتلا به فلج اطفال، آبله و سرخجه، رقم بسیار  بالایی است. تخمین زده می­‌شود که هر کیس مبتلا به کروناویروس جدید  می­‌تواند دو تا سه فرد دیگر را آلوده کند.

در حال حاضر اما، گزارش­‌های متناقضی در مورد آیروسل بودن یا نبودن  کروناویروس جدید وجود دارد. مطالعاتی که عنوان می­‌کنند کروناویروس جدید  ممکن است آیروسل باشد، مقدماتی بوده و در تضاد با پژوهش‌­های دیگر هستند.  بر اساس پژوهش‌­های انجام شده، در اتاق بیمارستان مبتلایان به Covid-19،  ذرات آیروسل کروناویروسی یافت نشده است. اگر می‌خواهید بدانید که کرونا از  طریق هوا منتقل می شود یا نه، این نوشته را بخوانید.

توصیه های سازمان بهداشت جهانی برای مراقبت بیماران ویروس کرونا در منزل

سازمان بهداشت جهانی (WHO) این دستورالعمل سریع را جهت رفع نیاز در مورد  مراقبت امن خانگی برای بیماران مبتلا به عفونت مشکوک به ویروس کرونا  (COVID-19) با علائم خفیف و اقدامات بهداشتی عمومی مرتبط با مدیریت تماسها،  ارائه داده است. علائم خفیف شامل تب درجه پایین، سرفه کردن، ضعف، بی قراری  یا گلو درد بدون علائم هشداردهنده مانند تنگی نفس یا مشکل در تنفس. افزایش  مشکل تنفسی مانند خلط یا خون ریزی علائم دستگاه گوارش مانند حالت تهوع،  استفراغ و اسهال و بدون تغییر در وضعیت روحی، مانند سردرگمی یا بی حالی.  این نوشته را بخوانید تا بتوانید از بیماران خود در خانه مراقبت کنید.

فاصله‌گذاری اجتماعی چیست و چرا باید رعایت شود؟

با افزایش جهانی تعداد کیس‌­های مبتلا به کووید-19، ما خواستار آنیم تا  همه­‌ی مردم، به فاصله­‌گذاری اجتماعی و یا در صورت امکان، به قرنیطه خانگی  روی آورند. تلاش تک‌­تک ما به عنوان عضوی از جامعه ضروری است. اقدامات  شما، نه تنها روی خودتان، بلکه بر روی عزیزانتان و نیز آسیب پذیرترین افراد  جامعه ما اثرگذار است. اقدامات شما در همین لحظه می­‌تواند زندگی افراد  زیادی را نجات دهد: زندگی یک همسایه، یک دوست، یک همکار و یا یکی از اعضای  یک خانواده. با خواندن این نوشته با مفهوم فاصله‌گذاری اجتماعی و اهمیت آن  آشنا شوید.

واکسن چطور تهیه می شود؟ واکسن کرونا کی آماده می شود؟

واکسن یک سازه بیولوژیکی است که بدن را در برابر بیماری های خاص عفونی  مصون می دارد. واکسن معمولا حاوی یک عامل بیماری زاست و این عامل شبیه به  ریزجانداری است که باعث بروز بیماری شده و اغلب از نمونه میکروب های ضعیف  یا مرده، سموم یا یکی از پروتئین های سطحی آن به دست می آید. این عامل  سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند تا آن را به عنوان تهدید بشناسد، نابودش  کند و بعد هرگونه ریزجاندار مربوط به این عامل را که ممکن است بعدها با آن  روبه رو شود، بشناسد و از بین ببرد. واکسن ها پیشگیری کننده هستند (به  وسیله ی پاتوژن طبیعی یا «مصنوعی» مانع از بروز عفونت می شوند یا به بهبود  آن کمک می کنند) یا از آن ها برای درمان استفاده می شود (مثلا واکسن ضد  سرطان که هنوز کشف نشده است). برای تهیه ی واکسن از چند روش اصلی استفاده  می شود. نقاط قوت و محدودیت های هر روش در ادامه ذکر شده است. اما درحال  حاضر واکسنی برای محافظت از افراد دربرابر کروناویروس یا کووید 19 وجود  ندارد ولی این وضع چه زمانی تغییر می کند؟

اینفوگرافیک نکات کلیدی برای ایمنی بیشتر غذاها در مقابل ویروس کرونا

۵ نکته کلیدی برای ایمنی بیشتر غذاها در مقابل ویروس کرونا را حتما  رعایت کنید: ۱. تمیزکاری، ۲. مواد غذایی پخته و خام را از یکدیگر جدا کنید،  ۳. کاملا بپزید، ۴. مواد غذایی را در دمای مناسب نگهدارید، ۵. از آب و  مواد خام ایمن استفاده کنید.

بیماران و مبتلایان ویروس کرونا چه کنند؟

ویروس کرونا نشانه های مشخصی مثل تب، سرفه و تنگی نفس دارد. اگر خدای ناکرده به کرونا مبتلا شده‌اید و یا تصور می‌کنید که این  گونه است، اقداماتی را که در این نوشته ارائه شده‌اند برای جلوگیری از  انتشار بیماری به دیگران انجام دهید.

حقوق، نقش و مسئولیت کارکنان بهداشتی: چگونه از خودتان محافظت کنید؟

کرونا ویروس ها گروهی از ویروس های متعلق به خانواده Coronaviridae  هستند که هم حیوانات و هم انسانها را آلوده می کنند. کرونا ویروس های  انسانی می توانند باعث ایجاد بیماری خفیف مشابه سرماخوردگی شوند، در حالیکه  برخی دیگر باعث بیماری شدیدتر می شوند (مانند MERS – سندرم تنفسی  خاورمیانه و SARS – سندرم شدید تنفسی حاد). کرونا ویروس جدیدی است که قبلا  در انسان مشاهده نشده بود اما در دسامبر سال 2019 در ووهان چین ظاهر شد.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) با کارشناسان، دولت ها و شرکای جهانی همکاری  نزدیکی می کند تا به سرعت دانش علمی در مورد این ویروس جدید را گسترش داده و  با توصیه های به موقع، اقداماتی را برای محافظت از سلامت مردم و جلوگیری  از گسترش این شیوع انجام دهد.

چگونه باید محل کار را برای مقابله با ویروس کرونا آماده کرد؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) از شیوع بیماری ویروس جدید کرونا را در استان  هوبی در چین خبر داد و “وضعیت اضطراری بهداشت عمومی” اعلان کرد. WHO اظهار  داشت كه خطر ابتلا به بیماری كرونا ویروس 2019 (COVID-19) به سایر كشورهای  جهان پخش شده است.

WHO و مقامات بهداشت عمومی در سراسر جهان برای مهار شیوع COVID-19 اقدام  می کنند. با این حال، موفقیت در دراز مدت نمی تواند مورد توجه واقع شود.  اگر بخواهیم جلوی شیوع این بیماری را بگیریم، تمام بخش های جامعه ما – از  جمله مشاغل و کارفرمایان – باید نقش خودشان را ایفا کنند. این نوشته به شما  کمک می کند محل کار را از کووید 19 در امان نگاه دارید.

راهنمای خرید ایمن در طول دوره همه‌گیری ویروس کرونا (کووید-19)

هیچ موردی از کووید-19 گزارش نشده که با مواد غذایی آلوده مرتبط باشد.  خطر اصلی برای خریداران در تماس با فرد آلوده است. از شما درخواست می‌شود،  مرتبا دستان خود را بشویید، اقدامات بهداشتی را به خوبی رعایت کرده و تماس  با افراد خارج از خانه خود را به حداقل برسانید.

این راهنما به شما کمک می‌کند تا هنگام خرید ملزومات، در امان باشید و از دیگران محافظت کنید.

مراقبت از کودکان در دوران شیوع ویروس کرونا

بر اساس شواهد موجود، به نظر نمی رسد کودکان در معرض خطر بیشتری در  برابر ویروس کرونا نسبت به بزرگسالان باشند. در حالی که تعدادی از کودکان و  نوزادان مبتلا به کووید-19 بیمار بوده اند، بزرگسالان، بیشتر موارد شناخته  شده تا به امروز را تشکیل می دهند. علائم ویروس کرونا در کودکان و  بزرگسالان مشابه است. با این حال، کودکان مبتلا به کووید-19 تأیید شده،  معمولا علائم خفیفی نشان داده اند.

اینفوگرافیک: باید و نبایدهای ماسک زدن

یک اینفوگرافیک در مورد باید و نبایدهای چگونگی استفاده ایمن از ماسک پزشکی و ماسک های پارچه ای غیرپزشکی.

سلول T چگونه با ویروس کرونا مبارزه می­کند؟

سیستم ایمنی ما مسئول مقابله با ویروس کرونا است. با ظهور شواهد جدید در  مورد نحوه­ ی واکنش بدن به ویروس کرونا، نگاهی به همکاری سلول های ایمنی  مختلف برای مبارزه با ویروس جدید کرونا و نقش مهم­تر سلول­های T  می­اندازیم.

بسیاری از افراد با مفهوم آنتی­ بادی­هایی که بدن برای مقابله با بیماری  تولید می­کند آشنا هستند. دانشمندان در مبارزه علیه ویروس جدید کرونا به  نام SARS-CoV-2، به ­طور گسترده به نقش آنتی­ بادی به­ عنوان جام مقدس برای  خنثی­ سازی و ایجاد مصونیت در برابر بیماری­های آتی اشاره کرده­ اند.

کدام ماسک برای مقابله با کرونا بهتر است؟

محققان دانشگاه دوک (Duke University) یک آزمایش ساده به منظور بررسی  کارایی انواع مختلف ماسک ها، که به یک جزء حیاتی در توقف گسترش ویروس کرونا  تبدیل شده اند، طراحی نمودند. نیاز به تعیین میزان کارایی انواع ماسک ها زمانی احساس شد که یک استاد در مدرسه ی پزشکی دوک در حال کمک رسانی به یک  گروه محلی برای خرید عمده ی ماسک به منظور توزیع در میان افراد جامعه بود.  این استاد می خواست اطمینان حاصل کند که ماسک های خریداری شده توسط گروه  مذکور واقعا کارآمد هستند.

اخبار دارو و درمان ویروس کرونا

پاندمی ویروس کرونا یکی از بزرگ­ترین چالش­ هایی است که پزشکی مدرن با  آن روبه­ رو شده است. پزشکان و دانشمندان برای پیدا کردن دارویی که بتواند  جان افراد بیمار را نجات دهد و حتی از بروز بیماری جلوگیری کند در تلاشند.

در ادامه به­ روز­ترین اخبار از 19 درمان که بیشتر سر زبان­ها افتاده آمده  است. درحالی­که بعضی از اخبار حاکی موثر بودن داروست، اکثر داروها در  مراحل اولیه­ ی تحقیق به سر می­برند. همچنین درمورد تعدادی داروی دروغین  هشدار می­دهیم.

روسیه واکسن کرونا را قبل از تکمیل آزمایش‌‌ها تصویب کرد

رئیس جمهور پوتین اذعان داشت: واكسن روسی هنوز آزمایشات بالینی را کامل طی نکرده است، اما به اندازه كافی موثر است.

  • شمار مبتلایان به ویروس در سراسر جهان از مرز 20 میلیون گذشته است.
  • ترامپ در حال بررسی قانونی است تا شهروندان آمریکایی مشکوک به کرونا از بازگشت به خانه‌ی خود منع ‌شوند.
  • فشار انگلیس برای بازگشایی مدارس ممکن است منجر به تعطیلی یکی از مجموعه‌های محبوب آن یعنی میخانه‌ها گردید.

ویروس کرونا چگونه منتقل می شود؟

همانند بسیاری از افراد دیگر، شما نیز احتمالا سوالاتی در مورد  کروناویروس ۲۰۱۹ دارید و یکی از این سوالات در مورد نحوه ی انتشار این  ویروس می باشد. در ابتدا توضیح مختصری در مورد خود کروناویروس:

نام بالینی کروناویروس جدید در حقیقت SARS-COV-2 می باشد. این نام مخفف  عبارت سندرم تنفسی حاد شدید کروناویروس ۲ می باشد. این ویروس با یک سری  دیگر از ویروس ها هم خانواده است که مسئول ایجاد بیماری های نظیر SARS  (سندرم تنفسی حاد شدید) و MERS (سندرم تنفسی خاورمیانه) می باشند. از  آنجایی که ویروس نوظهور جدید می باشد بنابراین برای سیستم ایمنی بدن ناآشنا  بوده و برای آن هیچ واکسنی در دسترس نمی باشد؛ بنابراین اگر فردی با ویروس  تماس پیدا کند به بیماری کووید-۱۹ مبتلا خواهد شد. با توجه به اینکه این  ویروس یک ویروس تنفسی می باشد بنابراین از طریق قطرات تنفسی منتقل می شود.  بیایید نگاهی داشته باشیم به چگونگی انتقال این ویروس از فردی به فرد دیگر و  نحوه ی محافظت از خود در برابر آن.

اخبار لحظه به لحظه واکسن کرونا

محققین سراسر دنیا در حال ساخت بیش از 165 واکسن علیه ویروس کرونا هستند  و 27 واکسن به فاز آزمایش انسانی رسیده اند. معمولا واکسن قبل از رسیدن به  فاز بالینی به چند سال تحقیق و آزمایش نیاز دارد اما دانشمندان سعی دارند  تا سال آینده واکسن امن و موثر این ویروس را تولید کنند.

تلاش برای تولید واکسن ویروس کرونا در بهمن ماه 98 و با کدگشایی ژنوم  SARS-CoV-2 آغاز شد. اولین آزمایش ایمن واکسن روی انسان در ماه اسفند اتفاق  افتاد اما مسیر پیش رو قطعی نیست. بعضی از آزمایشات با شکست روبه ­رو  خواهد شد و سایر آزمایش­ها بدون نتیجه­ ی روشن به پایان خواهد رسید. اما  ممکن است تعدادی از آزمایشات در تحریک سیستم ایمنی برای تولید آنتی ­بادی  موثر علیه ویروس سربلند بیرون بیایند.

دوئل کرونا و ماسک: باید ماسک بزنیم یا نه؟

بسیاری از کشورهای سراسر دنیا به­ عنوان روشی برای جلوگیری از سرایت  بیماری زدن ماسک را پیشنهاد می­ کنند. ما به دلیل ماسک نزدن برخی از افراد  نگاه می­ اندازیم و می­ گوییم نظر شواهد علمی درمورد زدن ماسک چیست.  دانشمندان و دیگر متخصصان از آغاز پاندمی کووید-19 پیرامون این موضوع که  آیا عموم مردم باید ماسک بزنند و آیا این ماسک ­ها باید ماسک جراحی یا  خانگی باشد به بحث نشسته ­اند.

از اوایل ماه آوریل به بعد، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالت متحده  پیشنهاد داد مردم در مکان­ هایی که رعایت فاصله­ گذاری اجتماعی در آن ممکن  نیست از ماسک ­های خانگی استفاده کنند.

2. درباره ویروس کرونا

علائم جدید ویروس کرونا چیست؟

سازمان بهداشت جهانی فهرست علائم را از نظر شدت، شامل سایر علائم  احتمالی نظیر ورم، جوش یا رنگ­ پریدگی انگشتان دست و پا و از دست دادن  توانایی حرکت یا تکلم، دسته­ بندی می­ کند.

علائم، راه‌های پیشگیری و درمان ویروس کرونا + پرسش و پاسخ

گزارشات از علائم خفیف تا بیماری شدید و مرگ برای بیماری کرونا 2019  حکایت دارند. علائم می‌توانند از 2 تا 14 روز پس از قرارگیری در معرض ویروس  پدیدار شوند:

  • تب
  • سرفه
  • تنگی نفس

در حال حاضر درمان ضدویروسی مشخصی برای کرونا پیشنهاد نشده است. افرادی  که دارای کرونا هستند، می‌بایست مراقبت‌های پشتیبانی برای کاهش علایم  دریافت کنند. برای حالت‌های بیماری شدید، درمان بایستی شامل مراقبت جهت  ارتقای عملکرد ارگان‌های حیاتی باشد. در این نوشته راه‌های پیشگیری از  ویروس کرونا، راه‌های درمان و سوالات متدوال در مورد کروناویروس را  بخوانید.

11 سوال پاسخ داده شده در مورد شیوع ویروس کرونا Covid-19

1. این کرونا ویروس جدید چیست و از کجا آمده است؟، 2. علائم بیماری  چیست؟، 3. كرونا ویروس‌ها چگونه گسترش می یابند؟، 4. آیا در این شیوع جایی  وجود دارد که نباید بروم؟، 5. من هنوز نگران کرونا ویروس جدید هستم. برای  محافظت از خودم چه کاری باید انجام دهم؟ ماسک صورت بخرم؟، 6. اگر فکر می  کنم Covid-19 دارم باید چه کار کنم؟، 7.  آیا این یک بیماری همه گیر کشنده  است؟، 8. آیا شهر من در معرض خطر شیوع بیماری است؟، 9. چگونه این همه گیری  پایان می یابد؟، 10. چگونه دنیا به این بحران پاسخ می دهد؟، 11. چگونه ممکن  است این همه گیری پایان یابد؟.

چه زمانی تب خطرناک است؟

ویروس کرونا در این روزها شایع شده است و یکی از شایع ترین علائم آن، تب  خطرناک است. در ادامه بخوانید که چگونه تب در ما شکل می گیرد. انسان هم  مانند سایر پستانداران دارای سیستم تنظیم خودکار دمای بدن است. مرکز این  سیستم در هیپوتالاموس مغز قرار دارد. همچنین در بدن ما دو گروه گیرنده های  حرارتی به نام (ترمورسپتور) وجود دارد: دسته اول در هیپوتالاموس که گیرنده  های درجه حرارت مرکزی نامیده می شوند و دسته دیگر گیرنده های حرارتی در  پوست که درجه حرارت محیط را دریافت می کنند. ما در اثر تغییر دمای محیط دو  نوع واکنش مختلف نشان می دهیم که عبارتند از واکنش های ارادی و واکنش های  غیر ارادی. در این نوشته بخوانید که دمای طبیعی بدن چقدر است و تب کرونا  چند درجه است؟

اگر بیمار ویروس کرونا هستید چه کاری باید انجام دهید؟

در این راهنما بیاموزید که چگونه باید از خودتان هنگام ابتلا به ویروس کرونا، مواظبت کنید.

تب در بزرگسالان

دمای طبیعی بدن شما بین 36 تا 36.8 درجه سانتی‌گراد است. درجه حرارت  بالا یا تب، برای بیشتر افراد، زمانی است که دمای بدن 38 درجه سانتیگراد یا  بالاتر باشد. این می تواند نشانۀ ناخوشی شما باشد. تب معمولاً به این  معناست که شما به عفونتی مانند سرماخوردگی مبتلا هستید. اما همچنین می  تواند ناشی از عفونت های جدی تر مانند کروناویروس باشد. در این نوشته  بخوانید که تب در بزرگسالان چگونه است.

تنگی نفس چیست و چرا بروز می‌کند؟

زمانی­‌که هوای کافی به ریه نرسد، دچار تنگی نفس می­‌شوید که می­‌تواند  نشانه­‌ی یک اختلال بنیادین در سلامت شما باشد. زمانی­‌که فعالیت جسمانی  دارید یا صاف دراز می­‌کشید، این حس تشدید می­‌شود. ممکن است علائم دیگری  مانند سرفه یا تب را هم تجربه کنید. تنگی نفس یکی از علائم ویروس کروناست.  این نوشته را بخوانید تا متوجه شوید که دارای علائم تنگی نفس هستید یا نه.

علائم، انواع و راه‌های درمان سرفه

سرفه از علائم ویروس کرونا است و به همین خاطر در این نوشته سراغ آن  رفته‌ایم. سرفه بخشی از سیستم دفاعی و ایمنی طبیعی است. بهتر است خلط با  سرفه بیرون ریخته شود وگرنه ممکن است به قسمت‌­های پایین­تر ریه برود و  منجر به عفونت­‌های جدی از جمله ذات­‌الریه شود. شاید سرفه کردن وضعیت خوبی  نباشد اما معمولا نشانه­‌ی بیماری جدی نیست. درواقع، سرفه رفلکس سالم و  مهمی است که به راه­‌های هوا در گلو و قفسه­‌ی سینه کمک می­‌کند. با خواندن  این نوشته هرچیزی که لازم است در مورد سرفه بدانید.

ویروس کرونا با بدن انسان چه می‌کند؟

برای بیشتر افراد بیماری خفیف است، ولی بعضی ها می‌میرند. پس ویروس  چگونه به بدن حمله می‌کند؟ چرا بعضی از افراد می‌میرند و چگونه بعضی دیگر  درمان می‌شوند؟ در این نوشته بخوانید که ویروس کرونا چه آسیب‌ها و صدماتی  به بدن مبتلایان وارد می‌کند.

1۵ باور رایج اما غلط در مورد ویروس کرونا

این روزها ویروس کرونا خواب و خیال راحت را از همه ما گرفته است. در این  مقاله با منبع سازمان بهداشت جهانی، ۱5 باور رایج اما غلط را به چالش  کشیده ایم. امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید خودتان را در مقابل  ویروس کرونا محافظت کنید.

ویروس جدید کرونا چیست؟ (تفاوت های کرونا با آنفولانزا و سرماخوردگی)

آنچه که به تازگی موجب ترس و بیماری بسیاری از هموطن های ما شده است،  ویروس جدیدی است که اولین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد. این ویروس  جدیدترین آنها از خانواده ویروس های کرونا است. این ویروس به نام COVID-19  نامگذاری شده است. نسخه های قدیمی تر این ویروس مانند سارس SARS هم در چین و  کشورهای دیگر از جمله ایران تا حدودی همه گیر شد. تفاوت این ویروس جدید با  ویروس های دیگر مولد سرماخوردگی و یا آنفولانزا در این است که این بیماری  علامت های مشخصه ای دارد که آنرا از سایر کرونا ها و آنفولانزا جدا می کند.  در این نوشته در مورد تفاوت‌های کووید 2019 با آنفولانزای فصلی و  سرماخوردگی بخوانید.


منبع: https://www.darmankade.com