در این مطلب سعی بر آن شده است که راهکارهایی ارزان قیمت و در دسترس عموم برای تشخیص زود هنگام و به تبع آن مراجعه زودتر به مراکز تشخیصی و درمانی برای جلوگیری از تلفات ناخواسته انسانی شویم.

همانطور که میدانید یکی از اولین نشانه های ابتلا به کوبیده ۱۹ پایین آمدن سطح اکسیژن خون می باشد  همچنین احساس درد و یا خارش در گلو و بینی احساس درد و سنگینی در قفسه سینه دل درد و دل پیچه احساس کوفتگی در عضلات آبریزش بینی قرمزی چشم و خارش گوش درد و سردرد و درد در کلیه ها اسپاسم های عضلانی سینه قفسه سینه و شکم تب و درجه حرارت بالای بدن و بسیاری دردهای و ضعف های دیگه در بدن همه حکایت از این دارد که به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شدیم.

اولین و ساده ترین و کم خرج ترین روش برای چک کردن ورود ویروس به ریه ها استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر خانگی می باشد این قبیل دستگاه ها با قیمت بسیار مناسب می‌تواند پاسخگوی نیازهای اولیه تشخیص در خانه با تلرانس کمتر از ۳ درصد خطا باشد.

برای خیلی ها این سوال پیش می آید که دستگاهی که سه درصد خطا داشته باشد دقت لازم را دارد؟!

جواب این سوال را می توان اینگونه داد که شما وقتی در منزل خود می خواهید میزان اکسیژن خون را بسنجید و تصمیم بگیرید که آیا شما نیاز به مراقبت پزشکی دارید و یا خیر یک ترانس ۵ درصدی سطح اکسیژن خون هم جواب گوی کار شما خواهد بود.

به چه دلیل توضیح آن این است که سطح اکسیژن خون معمولی بین ۹۴ تا ۹۸ درصد می باشد چنانچه دستگاه شما با ۳ درصد خطا میزان نرمال اکسیژن خون شما را ۹۳ درصد نشان دهد شما می توانید با تکرار دوباره میانگین نسبی اکسیژن خون را اندازه گیری کنید و چنانچه دستگاه شما عدد ۹۰ درصد را نشان دهد شما نیاز به یک چک آپ به وسیله پزشک خواهید داشت که در صورت مراجعه به مراکز درمانی تست شما با دستگاه های گران قیمت مدیکال که با دقت بسیار بالا انجام می شود و پزشک تشخیص می دهد که شما نیاز به آزمایش بالینی برای تشخیص دارید یا خیر.

دقت داشته باشید که یک درصد خطا وقتی حیاتی خواهد بود که میزان اکسیژن خون شما زیر ۸۰ درصد باشد که شما قطعاً آن موقع به یک مرکز درمانی مراجعه کردید و تحت نظر پزشک و دستگاه های مانیتورینگ خواهید بود پس نتیجه میگیریم که دستگاههای خانگی که قیمت آن ها مناسب و پایین می باشد برای اعلام هشدار به شما برای مراجعه به مراکز درمانی کفایت میکند.

دومین علامت و نشانه بیماری کووید ۱۹ تب بالا ۳۹ درجه می باشد که برای تشخیص آن هر نوع درجه طبیعی که در منزل در اختیار داشته باشید قطعاً کفایت می کند درجه تب های معمولی که به صورت زیر زبانی در دو نوع جیوه‌ای و دیجیتال در دسترس همه باشد اگر به صورت فردی استفاده شود هیچ مشکلی پیش نمی آید تنها مسئله استریل کردن این نوع درجه تب ها می باشد در شرایط کنونی هرگز از این نوع درجه تب به صورت اشتراکی استفاده نشود دقت این نوع درجه تب ها بسیار بالا است و قیمت بسیار مناسبی دارد.

درجه تب های اینفرارد گزینه دیگری از درجه تب می باشد که برای استفاده به صورت اشتراکی مناسب بوده و در صورت سالم بودن دستگاه از دقت خوبی برخوردار است

بهترین و با دقت ترین نوع درجه تب لیزری می باشد که معمولاً قیمت بالایی دارند و برای استفاده به صورت اشتراکی در تعداد و تکرر دفعات بهترین گزینه خواهند بود  از لحاظ تفاوت دستگاه های لیزری و اینفرارد قدرت دقت و برد دستگاه ها می باشد راه تشخیص این دو نوع برای عموم از روی منبع تغذیه و یا باطری دستگاه خواهد بود دستگاه های اینفرارد معمولاً با دو باتری نیم قلمی و یا قلمی کار می‌کنند در صورتی که دستگاه های لیزری از باتری های ۹ ولت و کتابی تغذیه می‌شوند عمر بالای دستگاه های لیزری و دقت آنها و قابلیت تعمیر شدن از مزایا و توجیه کننده قیمت بیشتر آنها می باشد در مورد استفاده کردن از درجه تب ها که بالاترین دقت را به شما بدهند انتخاب نقطه از بدن است که حرارت واقعی بدن را بروز می دهد در درجه تب های جیوه ای و یا به عبارتی زیر زبانی بهترین محل برای قرارگیری در افراد بزرگسال زیر زبان و در اطفال زیر بغل آنها می باشد .

در دستگاه های اینفرارد بهترین نقطه شقیقه افراد و یا گردن زیر گوش می باشد.

در دستگاه های لیزری از تمام نقاط بدن می توانید استفاده کنید معمولاً خطا در این دستگاه ها زیر یک درجه می باشد.

این دو دستگاه که به شما معرفی شد می ‌تواند نیازهای اولیه شما برای تشخیص و مراجعه یا عدم نیاز به مراجعه به پزشک را برآورد سازد. امیدواریم این نوشته راهنمایی لازم را برای شما عزیزان در زمینه تشخیص زودهنگام به این بیماری مهلک را کرده باشد.

چون می توانید هر دو دستگاه ها را با قیمت مناسب از فروشگاه تجهیزات پزشکی میثم به صورت آنلاین تهیه و استفاده کنید به امید اینکه این بیماری زودتر از میان ما برود.